ABD piyasaları, faiz artışından sonra 2020’den bu yana en kötü kayıpları görüyor

amerikan merkez bankası

ABD finans piyasaları, ülkenin merkez bankasının 22 yılın en büyük faiz artışını gerçekleştirmesinden bir gün sonra düştü.

Satışlar, artan fiyatların – ve Federal Rezerv’in onları dizginlemek için atacağı adımların – ekonomik büyümeyi nasıl etkileyeceği konusundaki endişelerin yoğunlaşmasıyla geldi.

Teknoloji hisseleri, 2020’den bu yana en dik olan düşüşlere öncülük etti.

Apple ve Nike gibi dayanak noktaları içeren Dow endeksi, %3,1 düşüşle 1.000 puandan fazla düştü.

Daha geniş S&P 500 %3,6 düşerken, teknoloji ağırlıklı Nasdaq yaklaşık %5 değer kaybetti.

Kayıplar, Federal Rezerv’in gösterge oranını yarım puan artırarak %0,75 ila %1’e çıkardığını açıklamasının ardından Çarşamba günü piyasaların elde ettiği kazanımları sildi.

Borçlanmayı daha pahalı hale getirecek bu hamle bekleniyordu.

Analistler, Fed Başkanı Jerome Powell’ın daha büyük bir faiz artırımının “aktif olarak düşünülmediğini” söylemesiyle, bankanın daha agresif hareket etmemiş olmasından dolayı yatırımcıların rahatladığını söyledi.

Ancak Perşembe günkü kayıplar, Fed’in ekonomiyi resesyona sokmadan fiyat artışlarını soğutmak için ekonomik aktiviteyi yeterince yavaşlatıp yavaşlatamayacağına dair endişelerin devam ettiğini gösteriyor – ekonominin arka arkaya iki çeyrektir küçülmesi olarak tanımlanıyor.

Artan fiyatlar, Ukrayna’daki savaş nedeniyle enerji fiyatlarının artması gibi merkez bankasının kontrolü dışındaki faktörlerden de kaynaklanıyor.

Kace Capital Advisors’ın yönetici ortağı Kenny Polcari, “Dün [piyasaların] daha yüksek patlaması tamamen komikti. Saçmaydı. Onun yorumları gördüğümüz hareketi haklı çıkarmadı” dedi.

Bay Powell, ABD ekonomisinin daha yüksek oranların etkisini kaldıracak kadar güçlü olduğundan emin olduğunu söylerken, yatırımcılar artan yaşam maliyetinin ABD hanelerini vurmaya başlamasından ve tüketici harcamalarını yavaşlatmasından endişe duyuyor.

Son haftalarda Amazon gibi büyük firmalar yavaşlayan büyüme konusunda uyardı. Bu ayki hükümet rakamları, ABD ekonomisinin yılın ilk üç ayında %1,4 daraldığını gösterdi.

Tüketici harcamalarına bağlı şirketlerin hisseleri özellikle Perşembe günü sert bir darbe aldı.

Dow’da Nike %5,9, Apple %5,5 ve Home Depot %5,1 düştü.

EBay %11’den fazla düşerken, Etsy her iki firmanın da analistlerin beklediğinden daha yavaş büyüme tahmin etmesinden sonra günde neredeyse %17 düştü.

Sosyal medya platformu Twitter, milyarder Elon Musk’ın satın alımını finanse etmek için yatırımcıları sıraya koymasıyla %2,5 oranında yükselerek genel piyasa trendini destekledi.

Ancak Bay Musk’ın elektrikli otomobil şirketi Tesla’nın hisseleri %8’den fazla değer kaybetti.

Satışlar, yılın başından bu yana ABD finans piyasalarındaki düşüşü derinleştirdi. Dow, Ocak ayından bu yana neredeyse %10 düşerken, S&P 500 %13 ve Nasdaq %22 değer kaybetti.