Amazon satışları ABD hisseleri için kasvetli bir ayı sona erdirdi

wall street

ABD piyasaları, yatırımcıların ekonomiyle ilgili endişeler nedeniyle bir zamanlar gözde olan teknoloji şirketlerine sırt çevirmesiyle Nisan ayını derin bir korkuyla kapattı.

Şirketin çevrimiçi satışlarında düşüş bildirmesinin ardından Amazon hisselerindeki satış, Nasdaq endeksinin Cuma günü %4’ten fazla düşmesine yardımcı oldu.

Nisan, %13 düşüşle 2008 mali krizinden bu yana teknoloji ağırlıklı endeks için en kötü ay oldu.

Ancak piyasadaki gerileme teknoloji hisseleriyle sınırlı değil.

Daha geniş S&P 500, Haziran 2020’den bu yana en büyük bir günlük düşüşü kaydetti. Yıl başından bu yana neredeyse %14 düştü.

Dow Jones Sanayi Ortalaması Nisan ayında %5 düştü ve Ocak ayından bu yana yaklaşık %9 düştü.

Genellikle gelecekteki ekonomik sağlığın bir göstergesi olarak kabul edilen piyasalar, ekonomik tehditler arttıkça gergindi.

Enflasyon, yüksek enerji fiyatları ve Ukrayna’daki savaş nedeniyle ABD’de ve başka yerlerde on yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Kilit tedarik zincirleri hem savaştan hem de Covid pandemisinin devam eden etkisinden, özellikle de karantinaların virüsün yayılmasını sınırlamak için hala kullanıldığı Çin’de etkilendi.

Apple, Çin’deki aksama nedeniyle işinde büyük bir darbe beklediği konusunda zaten uyardı.

Ve eve teslimat talebindeki pandemi patlamasından yararlanan Amazon, bu etkinin artık azalmaya başladığını gördü.

Cuma günü Amazon hisseleri, çevrimiçi satışların düştüğünü ve 2015’ten bu yana ilk üç aylık zararını bildirdikten sonra %14 düştü. Daha küçük çevrimiçi alışveriş sitesi Etsy’nin hisseleri %8’den fazla düştü.

Atlanta’daki Globalt Investments üst düzey portföy yöneticisi Keith Buchanan, “Piyasa katılımcıları başlangıçta gergin, bu nedenle herhangi bir belirsizlik olduğunda bu isimler söz konusu olduğunda hızlı bir tetikleyici var” dedi.

“Bu şirketlerin büyümesiyle ilgili varsayımlar gerçekleşmediğinde, kesinlikle bir ‘önce vur ve sonra soru sor’ zihniyeti var.”

ABD ekonomisinin ana itici gücü olan tüketici harcamaları şu ana kadar sabit kalırken, artan fiyatların alışveriş yapanları daha dikkatli yapacağına ve yavaşlamaya neden olabileceğine dair artan endişeler var.

Bu haftanın başlarında ABD, ekonomisinin yılın ilk üç ayında %0,4 daraldığını bildirdi. Avrupa Birliği Cuma günü yaptığı açıklamada, ilk çeyrekte sadece %0,2 büyüme gördüğünü söyledi.