Bitcoin, Orta Afrika Cumhuriyeti’nde resmi para birimi oldu

btc orta afrika

Orta Afrika Cumhuriyeti (CAR), Bitcoin’i yasal ihale olarak onayladı – bunu yapan ikinci ülke.

CAR dünyanın en fakir ülkelerinden biri ama elmas, altın ve uranyum açısından zengin.

Onlarca yıldır çatışmalarla harap oldu ve Wagner Grubu’ndan paralı askerlerle isyancı güçlerle savaşmaya yardım eden yakın bir Rus müttefiki.

CAR başkanlığından yapılan açıklamada, milletvekillerinin oybirliğiyle Bitcoin’i yasal ihale olarak kabul etmeye karar verdikleri belirtildi.

Hareket, CAR’ı “dünyanın en cesur ve en vizyoner ülkeleri haritasına yerleştiriyor” dedi.

El Salvador, Eylül 2021’de Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul eden ilk ülke oldu – Uluslararası Para Fonu da dahil olmak üzere birçok ekonomist tarafından eleştirilen ve finansal istikrarsızlık riskini artırdığını söyleyen bir hareket.

Diğerleri, Bitcoin gibi kripto para birimlerinin suçluların kara para aklamalarını kolaylaştırabileceğine ve üretmek için çok fazla elektrik kullandıkları için çevreye zarar verdiğine dair korkuları artırdı.

WorldData web sitesine göre, herhangi bir kripto para birimini kullanmak için internete ihtiyaç var, ancak 2019’da CAR’daki kişilerin sadece %4’ü web’e erişebildi .

Ülke şu anda Afrika’daki diğer eski Fransız kolonilerinin çoğuyla birlikte para birimi olarak Fransız destekli CFA frangı kullanıyor.

Bazıları, Rusya ve Fransa arasındaki kaynak zengini ülke üzerindeki nüfuz yarışmasının ortasında Bitcoin’in benimsenmesini CFA’yı baltalama girişimi olarak görüyor.