Enflasyonda 19.6 puanlık güncelleme

enflasyon

Enflasyonda Güncelleme

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, yılın ikinci enflasyon raporunu açıkladı. Merkez Bankası, 2022 yıl sonu enflasyon tahminini 19.6 puanlık güncellemeyle yüzde 23.2’ten yüzde 42.8’e yükseltti. Gıda enflasyonu tahminini ise yüzde 24.2’den yüzde 49’a çıkardı. 2023 sonu için yüzde 12.9, 2024 sonu için yüzde 8.3 olarak güncelledi. Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) mart ayında yıllık yüzde 61.14 artışla 20 yılın en yüksek seviyesine çıkmıştı. Enflasyonun yüzde 70-75 bandında zirveyi gördükten sonra mayıstan itibaren inmeye başlayacağını kaydeden Kavcıoğlu, “Kalıcı fiyat istikrarını en kısa sürede sağlayacağız” dedi. Kavcıoğlu, Liralaşma politikasının meyvelerini verdiğini aktardı.

enflasyon

”Ekonomik faaliyetlerde iyileşme eğilimi devam ediyor’.’

Kavcıoğlu enflasyonun mayıstan sonra inmeye başlayacağını öngördü. Kavcıoğlu ”Halkımız bize güvensin, kalıcı fiyat istikrarını en kısa sürede sağlayacağız. Kalıcı fiyat istikrarı için en doğru kararları aldığımızı ve ciddi bir şekilde uyguladığımızı düşünüyorum. Faiz indirmek, makro ihtiyati tedbirler de para politikası aracıdır” dedi.

Turizmde herhangi bir sıkıntı görmediklerini belirten Kavcıoğlu ”Hatta iyi bir artış bekliyoruz. Bu cari denge söylemimize olumlu yansıyacaktır” diye konuştu.