Merkez Bankası altın topladı, yatırımcı ve tüketici talebi geriledi

tcmb altın

Dünya Altın Konseyi verilerine göre Merkez Bankası (TCMB) 2022’nin ilk çeyreğinde 37 ton altın alımı yaptı. Böylece TCMB, Mısır Merkez Bankası’nın ardından ikinci çeyrekte altın rezervlerini en çok artıran ikinci merkez bankası oldu. Buna karşılık Türkiye’de altın takı satışları yıllık yüzde 17, yatırım amaçlı perakende külçe ve altın para alımları ise yüzde 77 düştü. Dünya Altın Konseyi raporunda, Türkiye’de tüketicinin artan enflasyonla mücadele ederken altın fiyatlarının TL bazında rekor fiyatlara yükselmesinin talebi düşürdüğü belirtildi. Yatırımcının ise düşük fiyattan alım fırsatı beklediğine dikkat çekildi.

Dünya Altın Konseyi 2022 ilk çeyrek Altın Talebi Trendleri Raporu’nu yayımladı. Raporda yer alan verilere göre ilk çeyrekte küresel altın talebi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 34 artarak 1.234 tona çıktı. Bu 2018’in 4. çeyreğinde bu yana kaydedilen en yüksek rakam oldu.

 

Raporda Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişimi ve yükselen enflasyonun artan talepteki ana etkenler olduğu belirtildi.

Yılın ilk çeyreğinde merkez bankaları 84 ton net altın alımı gerçekleştirdi. Merkez bankalarının alımları bir önceki çeyreğe göre ikiye katlanırken geçen yılın aynı çeyreğinin yüzde 21 altında kaldı.

tcmb altın