Rusya, borç temerrüdünü önlemek için ödeme yaptığını söyledi

rusya merkez bankası

Rusya, dış borcunu gecikmeli olarak ödediğini ve önümüzdeki hafta olası bir temerrüde düştüğünü söyledi.

Toplam 650 milyon dolarlık faiz ödemelerinin dolar olarak yapıldığı belirtildi.

Cuma günü Rusya’nın merkez bankası başkanı Elvira Nabiullina gazetecilere “temerrütten söz edilemeyeceğini” söyledi, ancak “ödemelerde zorluklar” olduğunu kabul etti.

4 Mayıs tarihi yaklaşırken Moskova’nın yükümlülüklerini yerine getirip getiremeyeceği konusunda sorular artmıştı.

Ülkenin 40 milyar dolarlık uluslararası tahvillerinin ödemeleri, başlangıçta belirtilen para biriminde yapılmalıdır.

Ancak Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından Batı ve müttefikleri tarafından uygulanan yaptırımlar nedeniyle Rusya, yabancı bankalarda tutulan rezerv fonlarının çoğuna erişimini kaybetti.

Bu ayın başlarında Moskova, Moody’s ve diğer kredi derecelendirme kuruluşları tarafından reddedilen bir öneri olarak, bu belirli tahvillere ilişkin yükümlülüklerini ruble cinsinden yerine getirmeyi teklif etmişti.

Kredi derecelendirme kuruluşları, dolar dışındaki herhangi bir ödemenin temerrüde düşeceğini ve bunun gelecekte borç alma olanağı da dahil olmak üzere Rusya ekonomisi üzerinde önemli etkileri olacağını söyledi.

Rusya, en son 1998’de, ülke bir mali krizden geçtiğinde, ruble cinsinden borcu temerrüde düştü.

Bolşevik devriminin ardından 1918’de döviz borcunu temerrüde düşürdü. O zaman, devrimci lider Vladimir Lenin, çarlık rejiminden miras kalan borç yükümlülüklerini tanımayı reddetti.

Rusya’nın söz konusu iki tahvil için ilk ödemeyi yapmamasının ardından 30 günlük ödemesiz süre, 4 Mayıs’ta sona erecek ve bu süre zarfında yatırımcıların borçlu oldukları parayı almış olmaları gerekiyor.

Rusya, ödemelerden sorumlu bankalardan biri olan Citibank’ın Londra şubesine ödeme yaptığını söyledi. ABD’li bir yetkili, ödemelerin yapıldığını, ancak ABD’den donmuş dolar varlıklarının kullanılmadığını söyledi.

Rusya’nın zorlukları, yaptırım kurallarının değişeceği 25 Mayıs’tan önce artacak ve batılı ajanların Rus borç ödemelerini işlemesine izin verilip verilmeyeceğini daha da sınırlayacak.

Rusya, zayıflayan ekonomiyi canlandırmak için Cuma günü faiz oranlarını %3 oranında düşürdü. İşgalin hemen ardından yükseltilen ana borç verme oranı şu anda %14’te.