Ukrayna savaşı ticareti vurunca ABD ekonomisi daraldı

abd ekonomisi

ABD ekonomisi, kısmen Ukrayna savaşından kaynaklanan ticaret kesintisi nedeniyle yılın ilk üç ayında daraldı.

Ticaret Departmanından alınan rakamlar, gayri safi yurtiçi hasılanın yıllık %1,4 oranında düştüğünü gösterdi.

Daha yavaş büyüme bekleniyordu, ancak rakam tahminden daha kötüydü ve 2020’de koronavirüs kaynaklı durgunluktan bu yana ilk düşüşü işaret etti.

Analistler, ihracat düştükçe ithalattaki artışın ekonomiyi olduğundan daha kötü gösterdiğini söyledi.

Pantheon Makroekonomi Baş Ekonomisti Ian Shepherdson, “Bu bir gürültü, sinyal değil” dedi. “Ekonomi resesyona girmiyor”

Enflasyon kırk yılın en yüksek seviyesinde çalışmasına rağmen, hanehalkları henüz alımlarını geri çekmedi.

ABD ekonomisinin lokomotifi olan tüketici harcamaları, geçen yılın sonuna göre çeyrekte yıllık %2,7 oranında artarak sağlıklı kalmaya devam etti.

Ancak işletmeler, yılın ilk üç ayında yeni arz kesintileriyle karşı karşıya kaldı ve bu da ticaret rakamlarını normalden daha öngörülemez hale getirdi.

Bu haftaki rakamlar, koronavirüs vakalarının Çin’de kapanmaları tetiklemesi ve Ukrayna’daki savaşın tarım ve petrol de dahil olmak üzere kilit endüstrileri alt üst etmesiyle ABD ticaret açığının geçen ay rekor seviyeye ulaştığını gösterdi.

Analistler, GSYİH hesaplamalarında ABD üretimine karşı sayılan ithalattaki beklenmedik şekilde büyük artışın, muhtemelen işletmelerin alımları hızlandırmasından kaynaklandığını söyledi.

Bu arada ihracat düştü, kısmen yurtdışındaki düşük talep nedeniyle zarar gördü.

Hükümet harcamalarındaki düşüş de büyümeye ağırlık verdi.

Durgunluk Riski

Şimdiye kadar, pandemiden kurtulma, hanelere yapılan pandemi yardım kontrolleri de dahil olmak üzere hükümet harcamalarının yardımıyla, beklenenden büyük ölçüde daha hızlı oldu.

2021’in son üç ayında ABD ekonomisi yıllık %6,9 oranında genişledi.

Analistler, daralmaya rağmen resesyonu yakın görmediklerini söylediler, ancak artan fiyatların hanehalklarının harcamalarını mevcut hızda sürdüremeyecekleri anlamına geldiği konusunda uyardılar.

Wells Fargo ekonomistleri yakın tarihli bir notta, “Tüketiciler tasarruf oranlarını düşürerek pozitif reel harcama oranlarını korumayı başardılar. Ancak enflasyon satın alma gücünü düşürmeye devam ederse, o zaman tüketiciler sonunda tasarruf etmeye karar verebilir.”

ABD merkez bankası enflasyonu düşürmeye çalışmak için faiz oranlarını artırmaya başladı, ancak bu tür hareketler tipik olarak faaliyeti yavaşlattığı için ekonomik riskleri de beraberinde getiriyor. Wells Fargo, 2023’te %30’luk bir durgunluk şansı gördüğünü söyledi.

“ABD ekonomisi başka bir gerilemenin eşiğinde görünmese de, bize göre gelecek yıl resesyon olasılığı önemsiz değil” dediler.